Založ si blog

Ruské zverstvá – Zdvyživka

V médiách sa často v súvislosti s ruskými zločinmi na Ukrajine spomínajú Buča, Izjum, Boroďanka. Aktuálne je zdokumentovaných a vyšetrovaných vyše 94 000 týchto činov. Rozsah a obsah je hrozný: popravy civilistov a zajatcov, znásilňovanie žien, dievčat, chlapcov i mužov, mučenie, rabovanie, násilné odvlečenie detí, útoky na civilistov, atď. Tieto zločiny nepáchajú iba mentálne slabší jedinci, ktorí nemajú morálku ani súcit. V zozname páchateľov sú tisícky vysoko vzdelaných a vysoko postavených občanov RF – muži i ženy – ktorých, vďaka heslu denacifikácie, postihla choroba dehumanizácie.

Dátum: február – marec 2022

Miesto: malá ukrajinská dedinka Zdvyživka, ležiaca asi 35 km od severozápadného okraja Kyjeva. „Pobyt“ ruských jednotiek od 25.2. do 29.3.2022.

Zdokumentovaných celkom 22 zavraždených civilistov v obci a blízkom okolí.

„Dom dôstojníkov“:

Centrálna ulica, záhrada obsadeného rodinného domu (pre milovníkov presnej polohy súradnice GPS 50.664470, 30.080023).:

Zdokumentovaných 5 popravených, 14 znásilnených.

Na tomto mieste zriadil major Jevgenij Jurjevič Zolotarjov tzv. Dom dôstojníkov. Tento účastník anexie Krymu sa sám vymenoval za veliteľa Zdvyživky. V rámci „oddychových“ večierkov sa tu oficieri ožierali a ako bonus podľa očitej svedkyne znásilnili najmenej 14 dievčat.

V sídle štábu svojho 1065. delostreleckého pluku, v blízkej dedina Ozera zatkli dvoch civilistov, v samotnej Zdvyživke ďalších troch, v blízkom okolí ešte piatich. Všetkých 10 ľudí uväznili v Dome dôstojníkov.

Dňa 31.3.2022, po zbesilom úteku ruských jednotiek pred ukrajinskou armádou, našli miestni obyvatelia v záhrade za domom pri murovanom plote 5 popravených civilistov. Zviazané ruky aj nohy, strelení do hlavy, niektorí rozstrieľaní samopalmi.

Podľa výpovedí preživších sa vykonali popravy za osobnej prítomnosti Zolotarjova, na akcii sa zúčastnili ďalší 4 dôstojníci, počas vraždenia prítomný aj Oleg Vasiljevič Potopalskij – vysokopostavený dôstojník gardy v Zdviživke. Krutou iróniou je, že krátko pred popravou sa Zolotarjov stretol s občanmi obce, ktorých sa snažil presvedčiť o osloboditeľskej misii jeho jednotiek. Medzi občanmi bola aj manželka Mikolu Moroza, jedného z popravených… Nepripomína vám to rok 1956 v Maďarsku či rok 1968 v Československu?

Dátum: 25.2.2022

Miesto: 8 km od Zdvyživky, pri okraji Hostomela

Zdokumentovaných 12 zavraždených civilistov. Jedna obeť zatiaľ nebola identifikovaná, zrejme išlo o utečenca z Donbasu

Podľa výpovedí očitých svedkov – 2 miestnych obyvateľov, na priamy rozkaz plukovníka  Sergeja Viktoroviča Kazejčeva, bolo rozstrielaných 12 osobných a nákladných vozidiel s utekajúcimi obyvateľmi. 11 mŕtvych. Zajatý ruský vojak uviedol, že strieľali ako na safari…

Ďalej, v blízkosti miesta činu podľa výpovedi zajatého ruského vojaka, Kazejčev osobne zastrelil neozbrojeného mladého muža, Dmytra Bondara. Obeť nariadil odtiahnuť a zakopať. Exhumácia prebehla koncom leta 2022.

Všetky zločiny sú zdokumentované nielen výpoveďami očitých svedkov, ale i fotografiami a videami miestnych obyvateľov i samotných ruských „osloboditeľov“.

Vrahovia:

 • Plukovník Sergej Viktorovič Kazejčev, veliteľ OMON, Krasnojarsk, vrah z Čečenska, známy ako „Komandant“ (tento „titul“ si pridelil sám). Spokojne žije v Krasnojarsku, zrušil všetky svoje účty a statusy, zmenil telefónne číslo… Bojí sa.
 • Major Jevgenij Jurjevič Zolotarjov, zástupca veliteľa 98. gardovej výsadkovej divízie pre veci politické z posádky Ivanovo. Spokojne pokračuje v kariére v posádke Ivanovo, navštevuje školy, verbuje ďalších dobrovoľníkov. Na hrudi hrdo nosí asi pol kila medailí za politické žvásty.
 • Plukovník Oleg Vasiljevič Potopalskij, zástupca náčelníka riadenia Rosgvardija (osobná Putinova armáda vytvorená z jednotiek MV podľa vzoru SS) Krasnojarsk. Aktuálne tak ako aj predtým: bez svedomia, morálky a hanby, aktívny v centre „Mierotvorca“… Čo už.

Čo týmto beštiám odkázať? Iba jedno: Aj Miloševič (v Haagskej base dostal infarkt 2006), Karadžič (dostal doživotie) či Mladič (doživotie) si pripadali pri páchaní zločinov nedotknuteľní, títo kumpáni sú zatiaľ v tejto fáze. A s nimi aj ich cár Putin. No vyšetrovanie beží na národnej a medzinárodnej úrovni. Príde čas, kedy sa však Rusi rozhodnú sami a potrestajú týchto zločincov alebo ich vydajú pred medzinárodný tribunál. A možno to vyriešia podľa príkladu Talianov z Milánskeho námestia Piazzale Loreto (Mussolini).

Doposiaľ známe obete Zdvyživky:

Dom dôstojníkov:

 • Andrej Voznenko, 45 r.
 • Mikola Moroz, 47 r.
 • Michajlo Gončar, 26 r.
 • 2 muži, zatiaľ neznámi

V dodávke na okraji Zdviživky:

 • Tatiana Končakovska, 25 r.
 • Oleg Končakovskij, 47 r.
 • Nasťa Končakovska, 6 r.
 • Mikita Bobrov, 17 r.
 • Vasilina Moščenko, 52 r.

Okraj obce:

 • Dmitro Bondar, 37 r.

Priamo v obci a blízkom okolí:

 • Anatolij Rusak, 38 r.
 • Leonid Širokov, 55 r.
 • Igor Karpenko, 38 r.
 • Viktor Balaj, 22 r.
 • Pavlo Cholodenko, 30 r.
 • Vladislav Bondarenko, 24 r.
 • Soroka Petro, 28 r.
 • Anatolij Klišeň, 40 r.
 • Olexander Ljuc, 52 r.
 • Sergej Šaljuta, 46 r.
 • 1 muž neznámy

Tým, ktorí podporujete Putina a rozsievate pod anonymnými nickami s podobizňami putina svoju propagandu – ticho seďte a zachovajte aspoň základný súcit. Buďte radi, že na nás Rusko už nemá dosah. A nehovorte o mieri! Vari je možné uzatvárať mier s Hitlerom?

Voľby 2023. Oľano – chobotnica v štátnej správe

24.09.2023

Poznámka na úvod: ospravedlňujem sa za rozsiahlosť príspevku, ale na toľko prešľapov a chýb sa nedá reagovať stručne. Obyčajní ľudia, nezávislé osobnosti či priatelia. Je úplne jedno, aký názov si registrujú v registri strán. Vždy platí jedno: je to Matovič, Matovič, Matovič. Bez neho prestanú existovať, bez neho sa rozbehnú po krajine ako stádo bez [...]

Voľby 2023. Progresívne Slovensko – nádej pre všetkých

22.09.2023

Progresívne Slovensko zvolilo osvedčenú cestu európskych liberálov. Okrem individuálnej zodpovednosti každého človeka považujú za rovnako dôležité skupinovú aktivitu občanov až do úrovne riadenia štátu, majú presnú predstavu o fungovaní sociálneho systému (niekedy ju nie sú schopní dobre komunikovať), dôraz kladú na vzdelávací systém. Väčšinou sú [...]

Voľby 2023. Liberáli – Sloboda a Solidarita, dobrá voľba pre aktívnych a mladých ľudí

21.09.2023

Liberalizmus (odvodený od slova „sloboda“ – poznámka pre fanúšikov Smeru, Republiky či SNS) je na Slovensku v plienkach. Aj keď Sloboda a solidarita sú na vrcholnej politickej scéne už dlhšie, programovo obsiahli iba menšiu skupinu liberálnych voličov. Zvolili si cestu konzervatívneho liberalizmu, stali sa členmi konzervatívneho smeru v Európskom parlamente, [...]

Taliansko, havária, autobus

Tragádia pri Benátkach. Strhol autobus do hĺbky kolaps šéféra?

04.10.2023 18:18

„Kyvadlová doprava do Benátok,“ napísal vodič svoj posledný príspevok na Facebooku. Bol utorok, pol siedmej večer. O hodinu a štvrť neskôr sa autobus plný turistov zrútil z nadjazdu v Mestre, pevninskej dvojičke slávneho mesta na lagúne.

Leyenová

Brusel: Odvediete viac, dostanete menej. Rozšírenie EÚ o nové krajiny vyjde na 256 miliárd eur

04.10.2023 17:56

Rozšírenie Európskej únie o deväť nových krajín vrátane Ukrajiny by aktuálnych členov stálo 256 miliárd eur, informuje denník The Guardian.

hranicny prechod Berg

Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

04.10.2023 17:16

Pre migračnú krízu sú slovenské hranice prísnejšie strážené, a to nielen zvnútra, ale aj zvonku.

Kevin McCarthy

Trumpovský radikalizmus sa šíri, republikáni sa požierajú navzájom. Odvolali si vlastného šéfa snemovne

04.10.2023 16:26

Americká Snemovňa reprezentantov si odvolala šéfa. Kevin McCarthy prišiel o post, keď ho zomlel puč vo vlastnej Republikánskej strane.

dubrava26

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 45507x
Priemerná čítanosť článkov: 2395x

Autor blogu

Kategórie