Založ si blog

Voľby 2023 – Republiku či SNS? Neprosím!

Volebné štáby politických strán sa riadia pravidlom, že pamäť voliča siaha iba 14 dní do minulosti. Osobne by som nemohol byť členom volebného štábu…

Republika i SNS majú svoju temnú minulosť. A veľmi podobnú: korupciu, autoritárstvo a fašistické korene. Aj ideový svet majú rovnaký: primitívny nacionalizmus, agresívny konzervativizmus a ruské fašistické zblíženie.

Slovenská národná strana

V prípade SNS treba voličom pripomenúť ich dvoch právoplatne odsúdených ministrov za korupciu, celý rad prípadov „drobnej“ korupcie, podvodný predaj „teplého vzduchu“ (emisie) vo floridskej garáži, Slotu ako veliteľa tanku T-55 smerujúceho na Budapešť… Je toho veľa. Programovo veľmi nebezpečná je téza tzv. silného štátu. Veľmi pravdepodobne si zobrali ako vzor putina (malé „p“ je úmyselný prehrešok voči pravopisu), chceli by všetkým diktovať ako žiť, čo si myslieť, najmä  však zbožňovať svojich vodcov. Typická cesta do diktatúry. Silný štát v podaní SNS znamená rozhodovať o všetkom a o všetkých. Každý, kto sa nezmestí do ich šablón je nepriateľ štátu. Vo vzťahu k zahraničiu je absolútne proruská. V prípade príchodu „bratských“ vojsk sú jasnými kandidátmi na kolaborantskú vládu.

Samostatnou kapitolou sú ich vodcovia. O Slotovi ani nie je potrebné písať, tento alkoholik toho napáchal toľko, že mu neostal ani ten najvernejší fanúšik. Danko nasadil pózu ľudového prívetivého záchrancu Slovenska. Trocha sa mu pletie jazyk, ťažko odhadnúť či sa jedná o úmysel, alebo je naozaj taký polepetko. Tipujem na to prvé, pretože pri svojom vrúcnom vystúpení v ruskej dume v roku 2017 či na jednaniach s jej šéfom v roku 2019 sa mu ani raz jazyk nezaplietol… často si ani on, ani jeho fanúšikovia neuvedomujú, akú hlúposť práve tresol. Pobavila ma jeho snaha citovať klasika, no napokon z neho vyšlo: „My neodpúšťame, my zabúdame.“ Čo už. Ich program je formulovaný ako ľudový, majú plné ústa pomoci ľuďom (v tom sú si strany rovné), no v skutočnosti ide o program dostať sa k moci a priklincovať Slovensko do sveta diktátu, demagógie a nenávisti. Výsledkom je izolácia. Pozornému čitateľovi programu neunikne na pozadí všetkého veľký biznis s prostriedkami štátu. Pod tézou silného štátu sa skrýva snaha o osobnú moc a prospech. Koniec koncov, v rokoch 2006 – 2010 sa to v plnej nahote preukázalo popri Ficovi a Mečiarovi vo vláde. Strana dokázala vyprodukovať také „osobnosti“, ako napríklad exministrov Janušeka a Štefanova, čitateľov beletrie leopoldovskej knižnice, alebo bývalého šéfa Najvyššieho súdu Harabina. Ten si neskôr založil vlastnú partičku „Vlasť“, totálny volebný prepadák. Domnievam sa, že z jej podhubia vzišla iba dvojnásobná vražda frustrovaného mladíka na Zámockej v Bratislave.

Republika

Toto je o snahe šíriť fašistickú ideológiu v radoch frustrovaných občanov z vlády neschopného Matovičo-Hegera. A darí sa im. Spolu s Kotlebom pripravili scenár pre prípad jeho odsúdenia za šírenie extrémizmu a poklesu preferencií. Stalo sa a exšéf Kotlebovho úradu bansko-bystrického kraja a súčasný poslanec Európskeho parlamentu sa ujal role predsedu novej strany. Nejde o nič iné, len o ĽSNS v alobale.

Základnými tézami strany sú neutralita a samostatnosť SR. V praxi ide o vystúpenie z NATO a Európskej únie s naivnou predstavou, že sa bude Slovensku lepšie dariť. Skôr však pôjde o to, aby mohli bez dozoru orgánov pre ľudské práva EÚ nakladať s občanmi podľa svojich ideologických predstáv. Samozrejme, že pred voľbami sľubujú na tieto témy referendá, no dôverovať im je ako veriť anakonde. Domnievam sa, že ráznu odpoveď dostali z Fínska i Švédska, ktorí sa vzdali neutrality a zvolili bezpečnosť. Neutralita Slovenska je chiméra, pretože by ju museli garantovať všetci susedia aj veľmoci. Ako vážne berie garancie Rusko vidíme na Ukrajine…

Navonok tvrdia, že sa dištancujú od vulgárnej politiky ĽSNS, no ideológia zostáva. Aj jej prejavy. Strana sa snaží zastrieť fašistické tendencie súkromnými aktivitami jej členov. Napríklad poslanec Suja je členom Zväzu protifašistických bojovníkov v Detve, kde ho starí páni prijali ešte ako člena ĽSNS za opateru hrobu padlého vojaka v lesoch. Nič im nevadilo, že jeho spolustraníci hajlovali verejne po uliciach, že ĽSNS a následne aj Republika považuje SNP za zločin proti štátu, holokaust za rozprávku, Tisa za hrdinu. A vôbec je zaujímavé, ako sa v bývalých partizánskych oblastiach a na miestach masových vrážd počas Slovenského štátu vyvíjajú preferencie fašistickej strany ĽSNS:

Volebný rok 2016 (voľby do NRSR)**:

Čierny Balog           16,41 %, druhá za Smerom

Nemecká*              10,86 %, tretia za Smerom a OĽANO

Telgárt                   7,48 %, tretia za Smerom a SNS

Volebný rok 2020 (voľby do NRSR)**:

Čierny Balog           16,44 %, tretia za OĽANO a Smerom

Nemecká*              11,89 %, štvrtá za Smerom, OĽANO a Sme rodina

Telgárt                   11,09 %, tretia za OĽANO a Smerom

Poznámky:                 

* Nemecká – došlo tu k najväčšiemu vojnovému zločinu na území Slovenska. Od 4. do 11. januára 1945 tu Einsatzkommando 14 za aktívnej účasti Pohotovostného oddielu Hlinkovej gardy popravili stovky mužov, žien a detí, ktorí mnohí zomierali za živa v plameňoch vápennej pece. Ich počet dodnes nie je známy, zdroje uvádzajú od 450 do 900 obetí. Boli medzi nimi aj účastníci SNP… Už len to by malo byť pre občanov vodítkom, kam zaradiť Republiku (pre pána Fica: nebola to jednotka Edelweiss…). Alebo si tiež  myslíte, že je to rozprávka?

                        ** zdroj Štatistický úrad SR

A to všetko z desiatok zúčastnených strán… Po týchto výsledkoch sa musia obete v Nemeckej, Čiernom Balogu, Telgárte, Ostrom Grúni, Kľaku a ďalších v hrobe obracať. Ako je možné, že miestni ľudia volia to isté zlo, ktoré im vyvraždilo vlastných predkov? Že by školstvo, médiá, politici? Ale veď  majú denne pred očami pripomienky tohto besnenia! Zatiaľ nechápem. Napriek tomu majú právo účasti, to je demokracia.

V strane Republika nájdeme tie isté tézy ako u SNS: silný štát (osobná moc), diktát, primitívny nacionalizmus a agresívny konzervativizmus.

 SNS a Republika sú strany, ktoré chcú rozbiť západné smerovanie súčasného Slovenska. Mnohí im tlieskajú, mnohí s nimi sympatizujú, zhruba každý desiaty. Lenže vážení, naozaj sa chcete vzdať Schengenu? Naozaj si myslíte, že sa 5 miliónové Slovensko dokáže uživiť samo? Naozaj si myslíte, že nechcete žiť ako západ a že by ste radšej azbuku? Alebo len kašlete na podstatu a stačia vám lákavé frázy?

Voľby 2023. Oľano – chobotnica v štátnej správe

24.09.2023

Poznámka na úvod: ospravedlňujem sa za rozsiahlosť príspevku, ale na toľko prešľapov a chýb sa nedá reagovať stručne. Obyčajní ľudia, nezávislé osobnosti či priatelia. Je úplne jedno, aký názov si registrujú v registri strán. Vždy platí jedno: je to Matovič, Matovič, Matovič. Bez neho prestanú existovať, bez neho sa rozbehnú po krajine ako stádo bez [...]

Voľby 2023. Progresívne Slovensko – nádej pre všetkých

22.09.2023

Progresívne Slovensko zvolilo osvedčenú cestu európskych liberálov. Okrem individuálnej zodpovednosti každého človeka považujú za rovnako dôležité skupinovú aktivitu občanov až do úrovne riadenia štátu, majú presnú predstavu o fungovaní sociálneho systému (niekedy ju nie sú schopní dobre komunikovať), dôraz kladú na vzdelávací systém. Väčšinou sú [...]

Voľby 2023. Liberáli – Sloboda a Solidarita, dobrá voľba pre aktívnych a mladých ľudí

21.09.2023

Liberalizmus (odvodený od slova „sloboda“ – poznámka pre fanúšikov Smeru, Republiky či SNS) je na Slovensku v plienkach. Aj keď Sloboda a solidarita sú na vrcholnej politickej scéne už dlhšie, programovo obsiahli iba menšiu skupinu liberálnych voličov. Zvolili si cestu konzervatívneho liberalizmu, stali sa členmi konzervatívneho smeru v Európskom parlamente, [...]

Leyenová

Brusel: Odvediete viac, dostanete menej. Rozšírenie EÚ o nové krajiny vyjde na 256 miliárd eur

04.10.2023 17:56

Rozšírenie Európskej únie o deväť nových krajín vrátane Ukrajiny by aktuálnych členov stálo 256 miliárd eur, informuje denník The Guardian.

hranicny prechod Berg

Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

04.10.2023 17:16

Pre migračnú krízu sú slovenské hranice prísnejšie strážené, a to nielen zvnútra, ale aj zvonku.

Kevin McCarthy

Trumpovský radikalizmus sa šíri, republikáni sa požierajú navzájom. Odvolali si vlastného šéfa snemovne

04.10.2023 16:26

Americká Snemovňa reprezentantov si odvolala šéfa. Kevin McCarthy prišiel o post, keď ho zomlel puč vo vlastnej Republikánskej strane.

Miroslav Výboh

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o neprijatí obžaloby na podnikateľa Výboha

04.10.2023 15:47

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v novembri 2021 na podnikateľa obžalobu pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

dubrava26

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 45498x
Priemerná čítanosť článkov: 2395x

Autor blogu

Kategórie