Založ si blog

Voľby 2023. KDH – pošpinená snaha o slušný konzervativizmus

Kresťanskodemokratické hnutie je najstaršou politickou stranou za dobu od vzniku SR. To samo o sebe nijako neznamená, že táto strana nemá svoje defekty. A má ich veľa, príliš veľa… Sami sa definujú ako ľudová strana konzervatívneho typu, zameraná na kresťanstvo, rodinu a seniorov. Človek by si povedal, že to je presne voľba pre dedinskú babku, ktorá dvakrát-trikrát denne navštevuje kostol, chodí s modlitebnou knižkou v ruke po dedine a vykrikuje po mladých ľuďoch, ktorí sa bavia na jej vkus trocha hlasnejšie. Tak to celkom nie je, KDH podporuje aj množstvo mladých cez rôzne občiansko-cirkevné organizácie.

Snažia sa o vnášanie moderných prvkov do inak skostnatenej politiky minulých stáročí. Pridali moderné marketingové prvky prezentácie, no je otázka, do akej miery si takto udržia tie dedinské babky. Ono mať na čele takej strany rozvedeného muža s viacerými deťmi nie je sranda. Nie je to nič osobné, ale tu hovoríme o politickej strane, ktorá vyhlásila manželstvo muža a ženy za sväté. Akosi im uniklo, že v spoločnosti žije nemalé množstvo ľudí s inými hodnotami, že manželstvo sa dnes akosi nenosí. A urobiť niečo pre zrovnoprávnenie vzťahu muža a ženy mimo manželstva je pre nich niečo ako svätená voda na diabla.

Veľmi nevyberavým spôsobom vyjadril postoj k ľudským právam predseda hnutia, keď verejne nazval homosexuálnych ľudí pliagou spoločnosti. Jednak je to niečo, čo dehonestuje doterajšiu ako tak slušnú politiku KDH a nechcene vyjadruje skutočné zmýšľanie celého hnutia. A to majú v programe tézy, že:

  • rešpektujú a chránia slobodu človeka ako základnú hodnotu
  • chránia život a dôstojnosť každého človeka

Sú to iba prázdne slová. Darmo sa snažia o korekciu jeho vyjadrenia, no odhaleniu podstaty ideológie strany už nezabránili.

Čítať 144 a pol stranový program KDH nie je nijaká záživná literatúra, no podarilo sa. Ak by som mu vyčítal množstvo fráz, bolo by to nespravodlivé, týka sa to všetkých.

Dôraz na individuálne podnikanie

Od samého počiatku existencie kladie hnutie dôraz na živnostenské podnikanie. Dajme tomu, že dokážete nejako uživiť vlastnú rodinu, no z pohľadu na úrovni ekonomického rozvoja spoločnosti je to málo. Aj keby sme mali 4 milióny živnostníkov, nestačilo by to na financovanie školstva, zdravotníctva či obrany, ani na zabezpečenie služieb štátu. Nečudujem sa, že z ich radov vzišli veľkí privatizační aktéri obrovského štátneho majetku. Veď na čo by nám ho bolo, nie? Teraz za to platíme…

Rodina

Táto téma sa prelína celým programom. Či je to manželstvo, školstvo, zdravotníctvo, všade by chceli presadzovať kresťanské hodnoty a preferovať konzervatívny náhľad na život. Ja by som im to nebral, veď na to majú právo, len mi vadí, že svoj názor nútia všetkým ostatným. Liberálnejší pohľad na svet je pre nich nepriateľom.

Ekonomika

Chceli by dosiahnuť prebytkový rozpočet. Krásna predstava, no absolútne nereálna. Chápem ju ako veľmi, veľmi, veľmi vzdialený cieľ. Musím im však dať za pravdu: ak nezrovnáme obrovské dlhy, ktoré dokázal nasekať Matovič so svojou partičkou a Fico s našimi ľuďmi, skončíme presne vedľa Grécka – minimálne sociálne výdavky, znižovanie dôchodkov, krach ekonomiky. Ktovie, či by aj pre nás vznikol Euroval. A aj keby, strašne by to bolelo. Nielen kresťanov…

Školstvo

Najväčšie škody sa chystajú napáchať v školstve. Čo predvádzal ich terajší člen Horecký ako minister školstva bol iba slabý odvar. Nanútené školské osnovy v rozpore so zásadou nadstraníckosti, jednostranné vykladanie sveta a spoločnosti, zavádzanie symbolov a celý rad ďalších opatrení, smerujúcich k evanjelizácii školstva.

Sociálna politika

Dôraz na seniorov, samozrejme najmä tých správnych. Táto časť sa im veľmi nevydarila a je v rozpore s deklarovanou snahou o znižovanie zadlženosti štátu. Jasne, snažíme sa byť civilizovanou krajinou a treba sa postarať o slabých a nevládnych a ja som všetkými desiatimi za. Je hrozné, ako rodičia postihnutých detí musia žobroniť o dary pre to, aby ich dieťa mohlo aspoň prežiť. Len tu sa nič nehovorí a preferovaných živnostníkoch, ktorí neplatia sociálne odvody, alebo platia iba minimálne a ich dôchodky sú potom pod hranicou prežitia! A sociálny systém padá do kolien… Čo s tým? Nedočítate sa. Zato sa stretnete s veľmi častým slovom „bezplatne“. Nič nie je bezplatné! Musíte napísať, kde na to zobrať, ako financovať veľmi potrebné služby. Nedočítate sa, preto ide o predvolebné žvásty k odchytu starších voličov. Asi im trocha krivdím, veď v podstate súhlasím s ich poňatím sociálneho systému, len ma mrzí absencia zásluhovosti.

Z môjho hľadiska je KDH európskou stranou so všetkým, čo k tomu patrí. Až na to jednostranné chápanie človeka. Pre zanieteného kresťanského voliča je to iste dobrá voľba.

Voľby 2023. Oľano – chobotnica v štátnej správe

24.09.2023

Poznámka na úvod: ospravedlňujem sa za rozsiahlosť príspevku, ale na toľko prešľapov a chýb sa nedá reagovať stručne. Obyčajní ľudia, nezávislé osobnosti či priatelia. Je úplne jedno, aký názov si registrujú v registri strán. Vždy platí jedno: je to Matovič, Matovič, Matovič. Bez neho prestanú existovať, bez neho sa rozbehnú po krajine ako stádo bez [...]

Voľby 2023. Progresívne Slovensko – nádej pre všetkých

22.09.2023

Progresívne Slovensko zvolilo osvedčenú cestu európskych liberálov. Okrem individuálnej zodpovednosti každého človeka považujú za rovnako dôležité skupinovú aktivitu občanov až do úrovne riadenia štátu, majú presnú predstavu o fungovaní sociálneho systému (niekedy ju nie sú schopní dobre komunikovať), dôraz kladú na vzdelávací systém. Väčšinou sú [...]

Voľby 2023. Liberáli – Sloboda a Solidarita, dobrá voľba pre aktívnych a mladých ľudí

21.09.2023

Liberalizmus (odvodený od slova „sloboda“ – poznámka pre fanúšikov Smeru, Republiky či SNS) je na Slovensku v plienkach. Aj keď Sloboda a solidarita sú na vrcholnej politickej scéne už dlhšie, programovo obsiahli iba menšiu skupinu liberálnych voličov. Zvolili si cestu konzervatívneho liberalizmu, stali sa členmi konzervatívneho smeru v Európskom parlamente, [...]

Leyenová

Brusel: Odvediete viac, dostanete menej. Rozšírenie EÚ o nové krajiny vyjde na 256 miliárd eur

04.10.2023 17:56

Rozšírenie Európskej únie o deväť nových krajín vrátane Ukrajiny by aktuálnych členov stálo 256 miliárd eur, informuje denník The Guardian.

hranicny prechod Berg

Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

04.10.2023 17:16

Pre migračnú krízu sú slovenské hranice prísnejšie strážené, a to nielen zvnútra, ale aj zvonku.

Kevin McCarthy

Trumpovský radikalizmus sa šíri, republikáni sa požierajú navzájom. Odvolali si vlastného šéfa snemovne

04.10.2023 16:26

Americká Snemovňa reprezentantov si odvolala šéfa. Kevin McCarthy prišiel o post, keď ho zomlel puč vo vlastnej Republikánskej strane.

Miroslav Výboh

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o neprijatí obžaloby na podnikateľa Výboha

04.10.2023 15:47

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v novembri 2021 na podnikateľa obžalobu pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

dubrava26

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 45502x
Priemerná čítanosť článkov: 2395x

Autor blogu

Kategórie